آجرنما چیست؟

آجرنما چیست
با امتیاز دادن به این مقاله ما را یاری نمایید.

همان‌طور که می‌دانید آجرنما یکی از پوشش‌های دیوار در منازلی با دکوراسیون کلاسیک است. شاید در ابتدا با خود فکر کنید که علت استفاده از آجرنما چیست؟ تأثیر آن در زیبایی داخلی منازل تا چه حد است؟ مزیت‌های استفاده از آن در چه چیزی است؟ با پیشرفت روز افزون صنایع مختلف از جمله صنعت ساختمان‌سازی، مصالح ساختمانی و ابزارهای مختلف کاربردی در جهت ساختمان‌سازی نیز دست خوش تغییر و پیشرفت‌های زیادی قرار گرفته‌اند. امروزه برای ساخت مجتمع‌ها و ساختمان‌های مختلف از ابزار و مصالح زیادی استفاده می‌شود که بعضی از آن‌ها ممکن است از ایام دور در ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار داشته و بعضی دیگر نیز جایگزین انواعی از مصالح قدیمی شده باشند. آجر که از انواع مختلف آن در زمینه‌ها و ساخت جزئیات مختلف یک ساختمان استفاده می‌شود، از جمله ابزار و مصالح ساختمانی هستند که با گذشت زمان استفاده از آن‌ها در ساختمان‌سازی دست خوش تغییر قرار گرفته است. امروزه در سرویس بهداشتی نیز به وفور از نمای آجری و روشویی کابینتی دیواری متناسب با آن استفاده می‌شود.

آجر نما چیست؟

یکی از انواع آجرها، آجرنما است. که برای ایجاد نمای زیبا در ساختمان‌ها و خانه‌ها به کار می‌رود. امروزه با پیشرفت صنعت ساختمان، آجرها کم‌تر در اسکلت سازه‌ها به کار می‌روند. اما همچنان در نمای ساختمان و بدنه به کار برده می‌شوند. آجرنما علاوه بر این که باید از استانداردهای لازم برخوردار باشد، لازم است که در برابر گرما، رطوبت و نفوذ آب هم مقاوم باشد و به آسانی آسیب نبیند. آجرنما دارای تنوع بالایی در رنگ، سایز و طرح می‌باشد و بسیاری از طراحان خلاق در زمان اجرای نماهای آجری از آن‌ها به صورت تصادفی استفاده می‌کنند. علاوه بر زیبایی و شکیل بودن در نماها، تفاوت سبک، طرح و رنگ، در تک تک آجرهای نسوز به کار رفته را به نمایش می‌گذارند. جالب است بدانید که در زمان اجرای نماهای ساختمانی با استفاده از آجرهای نسوز نما، به هنرنمایی و دقت بیشتری نیاز است و همین امر سبب جذابیت بیشتر و برتری نمای آجرنسوز شده است.

مزایای آجر نما

آجرنما به دلیل مزیت‌هایی که دارد مورد توجه بوده و بازار خرید و فروش بالایی را از آن خود کرده است. مقاومت بالا به دماهای بالا تا 1200 درجه سانتی‌گراد از ویژگی‌های مطلوب و مهم آن‌هاست. همین ویژگی سبب کاربرد گسترده این آجر در صنعت و ساختمان شده است. اگر دقت کرده باشید بسیاری از آجرها در اثر تماس با هوای مرطوب و نم دچار سفیدک و شوره می‌شوند، این موضوع سبب می‌شود تا نمای ساختمان‌ها زیبایی و جذابیت خود را از دست بدهد، در حالی که استفاده از آجرنما نسوز این معضل را حل کرده و آجری ضد شوره و ضد سفیدک می‌باشد. آجرنسوز نما در مقایسه با سایر محصولات ضخامت کم‌تری داشته و تنوع رنگ، سایز و طرح بیشتری دارد. آجرنمای نسوز در برابر عوامل محیطی، ضربات فیزیکی و عوامل شیمیایی از مقاومت بالایی برخوردار بوده و همچنین باعث عایق شدن ساختمان در برابر سرما و گرما می‌شود. از دیگر مزایای آن استفاده در سرویس بهداشتی و هماهنگ کردن آن با روشویی کابینتی دیواری است.

مزایای آجر نما

رنگ آجر نمای ساختمان

استفاده از رنگ قرمز برای آجرنما در کنار سنگ یکی از ایده‌های جدید در سال 2022 است. بخش‌هایی از ساختمان در کنار سنگ از آجرنمای قرمز استفاده می‌شود که جلوه‌ای بی‌نظیر می‌گیرد. رنگ قرمز در لیست رنگ‌های گرم قرار دارد و در کنار سنگ یک تعادل خارق‌العاده ایجاد می‌کند. آجر نما برای دکوراسیون داخلی این روزها باب میل خانم‌های خوش‌سلیقه ایرانی است. آجر نما رستیک این آجرنما از لحاظ ظاهری دارای ناهمواری‌هایی می‌باشد که می‌تواند در زیبایی هرچه بیشتر نمای ساختمان دخیل باشد. آجرنما شاموتی را می‌توان در رنگ‌های زرد، زرد مایل به نارنجی و سایر رنگ‌های دیگر یافت. تفاوت آجر نما و آجر معمولی در شیوه استفاده، رنگ، طرح و سایز آن‌ها می‌باشد.

ویژگی و مشخصات اجرنما

همان‌گونه که گفته شد یکی از مصالح ساختمانی پرمصرف در طراحی نما آجر نما می‌باشد. همان‌طور که از نام این محصول پیدا است از آن در طراحی نمای ساختمان استفاده می‌شود. متریالی که به این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد باید از مقاومت کافی در برابر گرما، رطوبت و نفوذ آب برخوردار باشد. آجرهای نما عموماً دارای تنوع رنگی بوده و از این رو دست افراد برای انتخاب نمونه متناسب با سلیقه و سایر المان‌ها را باز می‌گذارد. از آن جایی که این متریال در معرض تابش نور خورشید قرار دارد، رنگ آن باید از ماندگاری بالایی برخوردار باشد. در ساخت برخی از مدل‌های این نوع آجر از فناوری نانو استفاده می‌شود و همین امر باعث بالا رفتن استحکام و مقاومت آن‌ها در برابر شرایط محیطی متفاوت می‌شود آجرهای نما عموماً دارای مقاومت فشاری بالایی هستند.

ویژگی و مشخصات اجرنما

انواع آجر نما

آجرنما با توجه به ویژگی‌های متفاوتی که دارند به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند معرفی چند نمونه از آجرنما

  1. آجرنما شاموتی: این محصول نمونه‌ای از آجرهای بادوام می‌باشد که در طراحی نمای آجری ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  2. آجرنما پلاک: یکی دیگر از انواع آجرنما است که در برابر تغییرات محیطی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. در ساخت این محصول از خاک رس و افزودنی‌های دیگر استفاده شده است.
  3. آجرنما حصیری: این متریال از دیگر انواع آجرنما بوده و همان‌طور که از نامش پیدا است دارای بافتی شبیه به حصیر می‌باشد. این محصول دارای تنوع بالایی در رنگ و طرح بوده و می‌توان نمای متفاوتی در ساختمان ایجاد کند.
  4. آجرنما کرکره‌ای: این محصول از زیبایی زیادی برخوردار بوده و از این رو محبوبیت بالایی در به کارگیری در طراحی نما آجر دارد.
  5. آجرنما لعابی: در ساخت این متریال از مواد اولیه آجرهای معمولی استفاده شده و پس از ساخت از یک لایه لعاب مقاوم بر روی آن‌ها استفاده می‌شود.

چگونگی تشخیص آجر نسوز

آجرنسوز از روی ظاهر به سادگی قابل تشخیص می‌باشد، به نحوی که سطح آجرهای نسوز نسبت به سایر آجرها زبرتر، زمخت‌تر و بدون خاک اضافه می‌باشد. همچنین شکل و ظاهر آجرنسوز دارای دانه‌های ریز رنگی می‌باشد. توجه داشته باشید که زمانی که شما از آجرهای نسوز دارای استاندارد استفاده کنید نمای ساختمان شما سال‌ها ماندگار مانده و هیچ گونه پوسیدگی و خوردگی در آن ایجاد نمی‌شود و به مرور زمان رنگ خود را از دست نمی‌دهد، شوره نمی‌زند و سطح آن خوردگی پیدا نمی‌کند. چگونگی نصب آجر نما نسوز با سایر محصولات متفاوت می‌باشد.

کاربردهای آجرنما نسوز

آجرهای نسوز ابتدا در مصارف صنعتی و در کوره‌های ذوب و پاتیل‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند، اما پس از مدتی طراحان و معماران صنعت ساختمان از آجر نما نسوز در ساخت شومینه‌ها نیز استفاده کردند. تغییرات و ویژگی‌های آجرنسوز نما از لحاظ جنس، کیفیت، طرح، رنگ و موارد دیگر باعث افزایش کاربرد آن در صنعت ساختمان و نماسازی ساختمان شد که در نتیجه باعث گردید آجرنسوز در تمامی سطوح و فضاها قابل استفاده با ترکیب سلیقه‌های مدرن معماری هماهنگ و اعمال شود.

کاربردهای آجرنما نسوز

روش‌های جلوگیری از شوره آجر

برای این که با پدیده شوره آجرنما رو به رو نشوید، بهتر است به دنبال روش‌هایی برای جلوگیری از شوره آجرنما باشید. بنابراین قبل از اجرای آجرنما در ساختمان نسبت به روش‌های جلوگیری از شوره آجرنما آگاهی پیدا کنید. در این جا به روش‌های پیشگیری از شوره اشاره می‌کنیم. یکی از روش‌ها عایق نانو است که اجرای یک لایه عایق نانو از جنس رزین با خواص ضدآب، بی‌رنگ می‌تواند به سادگی از بروز شوره جلوگیری کند. خشک کردن ملات و دوغاب هم یکی از روش‌های جلوگیری از شوره است.

کلام آخر

در این مقاله به طور کلی در مورد آجرنمای ساختمان، کاربرد و انواع آن به صورت مجزا صحبت کردیم. توصیه می‌کنیم کسانی که علاقه زیادی به تغییر و زیباسازی دکوراسیون انواع محصولات روشویی و آینه باکس دارند، به سایت الگانته کابین مراجعه کرده و از محصولات بازدید به عمل آورند.

 

مطالب مرتبط
امروزه نوع دکوراسیون و هماهنگی بین تمامی اجزا و المان‌های قرار گرفته در دکوراسیون داخلی اهمیت و جایگاه ویژه‌ای یافته است. فردی که تصمیم می‌گیرد دکوراسیون خود را در سبک کلاسیک دیزاین کند حتی خرید روشویی کابینتی خود را با ویژگی‌های دکوراسیون کلاسیک انتخاب و خریداری می‌کند.
دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب