شیر شاوری

مزایا و معایب شیرآلات شاوری
با امتیاز دادن به این مقاله ما را یاری نمایید.

یکی از پرکاربردترین شیرآلاتی که در آشپزخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، شیر شاوری یا شیر شلنگ دار است. ولی اینکه شیر شاوری چیست، چه تاثیری بر قیمت روشویی کابینتی دارد و چه کاربردی دارد؟ موضوع این مقاله است. شیر ظرفشویی شاوری برای آشپزخانه‌هایی که محدود هستند و فضای کافی برای شستن ظروف بزرگ ندارند، بسیار مناسب هستند. داشتن شلنگ باعث می‌شود تا دامنه حرکتی شیرآلات شاوری بیشتر بوده و در نتیجه به راحتی بتوان تمامی قسمت‌های سینک یا ظروفی که بزرگ‌تر هستند و نمی‌توان در داخل سینک به راحتی جابجا نمود را شستشو داد. طول شلنگ آن به حدود 90 سانتی‌متر رسیده و می‌تواند تا 360 درجه نیز چرخش داشته باشد. بعد از اتمام کار نیز وزنه شاوری، کششی به شلنگ وارد می‌کند و باعث بازگرداندن آن به حالت قبل می‌گردد. این ویژگی‌ها و مزایایی که این شیرآلات دارند، باعث استقبال زیاد از این محصولات شده است.

مزایای شیرآلات شاوری

امروزه از این مدل به دلیل مزایایی که دارد، استفاده زیادی می‌شود. البته در کنار این مزایا می‌توان معایبی نیز برای این محصولات در نظر گرفت. در این قسمت به مهم‌ترین مزایا و معایب شیرآلات آشپزخانه‌ای اشاره می‌کنیم:

  • اشغال فضای محدود

این شیرآلات برای تمامی سینک‌ها مناسب است. حتی سینک‌های کوچک نیز به راحتی می‌توانند از این شیرآلات استفاده نمایند. شلنگ شیر شاوری می‌تواند تا 90 سانتی‌متر بلندی داشته باشد، در نتیجه حتی می‌توان کتری یا قابلمه‌ها را نیز بدون اینکه داخل سینک شوند، پر از آب نمود. بنابراین شیر آشپزخانه شاوری به کمک این طراحی هوشمندانه، مشکل بسیاری از آشپزخانه‌های امروزی که فضای محدودی دارند را حل کرده است.

  • داشتن کاربردهای متنوع

شیر ظرفشویی شاوری کاربردهای متنوع و زیادی دارد. می‌توان بدون پاشیدن شدن آب به لباس و خیس شدن آن، تمامی ظروف بزرگ، میوه‌ها، سبزیجات و … را شستشو داد. همچنین نیازی نیست که برای پر کردن قابلمه‌ها یا سطل آب، خم شوید و به راحتی با کشیدن شلنگ شیر شاوری می‌توانید این کارها را به راحتی انجام دهید. بنابراین می‌توان گفت شیر ظرفشویی شاوری دومنظوره یا چندمنظوره است.

  • طراحی منحصر به فرد

بهره‌گیری از فناوری جدید در طراحی شیر شاوری و انواع رنگ شیرآلات نیز از جمله مزایای این محصولات به شمار می‌روند. امروزه کمتر از شیرآلات اهرمی و ثابت استفاده می‌شود. بخصوص در سینک‌های دوطرفه این شیرها کاربرد بیشتری دارند. زیرا دو طرف سینک را پوشش می‌دهند و می‌توان در دو طرف به راحتی ظروف را تمیز نمود. ولی شیرآلات ثابت تنها برای یک سینک کاربرد دارند.

معایب شیر شاوری

این شیرآلات بسیار کاربردی هستند و مزایای زیادی دارند. تنها مشکلی که ممکن است برای این شیرآلات پیش آید این است که احتمال فرسوده شدن و از دست رفتن حالت روان این محصولات وجود دارد. در این صورت می‌توان به راحتی این مشکل را حل کرد و یا در صورت نیاز قطعات آن را تعویض نمود.

نحوه تعویض پرلاتور به چه صورت است؟

برای تعویض شیر شاوری باید از قطعه‌ای به نام بوش شروع کنید. این قطعه به همراه واشر زیر پرلاتور قرار گرفته می‌شود تا آب‌بندی مناسبی ایجاد کند. بوش پرلاتور همان علم شیر شاوری است که امکان جدا کردن آن وجود دارد. بعد از قرار دادن پرلاتور در بوش باید آن را با دست در مسیر خروج آب ببندید و سعی کنید به درستی آن را آب‌بندی کنید. در این مرحله اگر از آچار استفاده کنند ممکن است آن را بیش از حد سفت کنید و اگر مهارت کافی نداشته باشد ممکن است آن را هرز نمایید. در ضمن در صورتی که روی فیلتر رسوب جمع شود و نیاز به تعویض یا تعمیر شیر شاوری احساس شود باز کردن آن سخت خواهد شد.

نحوه نگهداری از شیر شاوری

نگهداری از شیر سینک شاوری می‌تواند باعث می‌شود تا طول عمر این تجهیزات افزایش پیدا کند. این روش‌های می‌تواند در این زمینه بسیار کمک‌کننده باشد:

نحوه نگهداری شیرآلات شاوری

  • خشک کردن شیر شاوری بعد از اتمام شستشو

لازم است بعد از هر بار شستشوی ظروف، قسمت‌های مختلف شیرآلات را با کمک دستمال رطوبت‌گیری نمایید.  زیرا قطرات آبی که روی شیر باقی می‌ماند باعث می‌شود تا لک شده و این لکه‌ها به راحتی پاک نمی‌شوند.

  • عدم استفاده از محلول‌های اسیدی

محلول‌های اسیدی باعث می‌شود تا به شیرآلات آسیب وارد شود،  بخصوص برای شیرآلاتی که دارای روکش استیل هستند.

  • عدم حرکت زیاد علم شیر شاوری

این کار باعث می‌شود به دلیل احتمال آسیب رسیدن به این قطعه، نیاز به تعویض یا تعمیر پیدا کنیم. بنابراین باید سعی شود تا کمتر شلنگ این شیرآلات به قسمت‌های مختلف حرکت داده شود.

  • استفاده از شیرهای فیلتردار

بهتر است برای جلوگیری از ایجاد رسوب در لوله‌ها و شیر شاوری، از شیرهای فیلتردار استفاده نمایید. استفاده از روشویی کابینتی برای این منظور مناسب‌تر است که این شیرها در این قسمت قرار گرفته و دیده نمی‌شوند.

کلام آخر

شیرآلات شیرآوری یکی از جدیدترین طراحی‌ها برای تجهیزات آشپزخانه‌ای به شمار می‌روند. در طراحی این شیرآلات از شلنگی استفاده شده است تا بتوان به راحتی با کشیدن آن، شیر را به هر اندازه‌ای که نیاز است کشید و از آن استفاده بهینه نمود. مزایای زیاد این شیرآلات مانند استفاده در سینک‌ها و فضاهای کوچک و محدود، امکان شستشوی ظروف بزرگ و همه قسمت‌های سینک، استفاده برای سینک‌های دوطرفه و …. باعث شده تا از این تجهیزات استقبال زیادی شود. ولی باید در زمان خرید این محصولات به ابعاد آشپزخانه و سینک توجه شود و اندازه آن تناسب لازم را با این قسمت‌ها داشته باشد.  در صورت تمایل به خرید این محصول می‌توانید به فروشگاه اینترنتی الگانته مراجعه کنید. این مجموعه ارائه‌دهنده تمام تجهیزات آشپزخانه و سرویس بهداشتی اعم از آینه باکس، سینک، روشویی کابینتی و … است.

مطالب مرتبط
امروزه نوع دکوراسیون و هماهنگی بین تمامی اجزا و المان‌های قرار گرفته در دکوراسیون داخلی اهمیت و جایگاه ویژه‌ای یافته است. فردی که تصمیم می‌گیرد دکوراسیون خود را در سبک کلاسیک دیزاین کند حتی خرید روشویی کابینتی خود را با ویژگی‌های دکوراسیون کلاسیک انتخاب و خریداری می‌کند.
دیدگاه‌ها

4 پاسخ

  1. شیرآلات شاروری واقعا فضای کمی رو اشغال میکنن و تنوع بالایی دارن و معمولا طراحی هاشون جدید و مدرن هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب