فلاشینگ ساختمان

Building flushing
4/5 - (1 امتیاز)

ورق‌های درزبندی کاربردهای مختلفی دارند. یکی از بهترین انواع ورق‌های درزبندی فلاشینگ‌ها هستند. فلاشینگ ورقه‌ای است که برای پوشاندن و گرفتن درز بین ساندویچ پانل سقفی و دیواری، سقف شیروانی، قرنیز پنجره و پشت‌بام و غیره در ساختمان استفاده می‌شود. مثل استفاده از انواع بلوک ساختمانی که در برخی از ساختمان‌ها کاربرد دارد.

همچنین از فلاشینگ برای کاور کردن سطح کف دیوارها از قبیل دیوار دست انداز بام، جلوی پنجره‌ها، دیوارها و حیاط و نمای ساختمان استفاده می‌شود. این ورق‌ها مانع از نفوذ آب، باد و غیره می‌شوند که ممکن است به سقف و پنجره صدمه بزنند. آجرنما نیز به زیبایی نمای ساختمان افزوده و همچنین مانع از آسیب به ساختمان می‌شود.

فلاشینگ چیست؟

فلاشینگ نمای ساختمانی برای آب‌بندی نمای ساختمان و پنهان کردن سازه شیروانی استفاده می‌شود. ابعاد و اندازه مقاطع فلاشینگ نما ساختمانی به‌اندازه نهایی کار بستگی دارد. فلاشینگ قاب و پنجره نیز برای زیباسازی ساندویچ پنل استفاده می‌شود. جنس متریال‌هایی که برای ساخت فلاشینگ نما استفاده می‌شود ورق گالوانیزه، در دو طرح روغنی و رنگی می‌باشد که ضخامت‌های مختلفی دارد.

فلاشینگ چیست

انواع فلاشینگ ساختمان

فلاشینگ‌ها در مدل‌های مختلفی هستند اما برخی از آن‌ها به دلیل ویژگی‌های مناسبی که دارند، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از مدل‌های پر کاربرد فلاشینگ‌ها عبارت‌اند از:

انواع فلاشینگ ساختمان

 1. فلاشینگ مدل یو: همان‌طور که از نامش پیدا است شبیه U با زاویه 90 درجه است. این نوع فلاشینگ‌ها امکان تولید در ابعاد و رنگ‌های مختلف را دارند و همچنین استحکام و مقاومت بالا ویژگی منحصر به فرد آن است.
 2. فلاشینگ مدل نبشی: این مدل از فلاشینگ لبه‌های نبشی به داخل یا خارج خم شده دارد. رنگ‌آمیزی این نوع به دو شکل داخلی و خارجی انجام می‌شود و این موضوع مشخص می‌کند که لبه‌ها به داخل باشد یا خارج.
 3. فلاشینگ مدل سه پله: این مدل در زاویه 90 درجه ساخته می‌شود و دارای لبه‌های خم شده است. طرح سه پله مانع از ورود آب می‌شود. این نوع امکان اجرا در اندازه و رنگ‌های مختلف را دارد. معمولاً در بخش جلویی ساندویچ پنل‌های سقفی از این مدل استفاده می‌شود زیرا به خوبی مانع ورود نور آفتاب می‌شود.
 4. فلاشینگ مدل تاج: این مدل با زاویه‌های مشخصی تولید می‌شود و دارای سه بخش رویه، فوم درزگیر و فلاشینگ زیره است. وجود تمام این بخش‌ها باعث می‌شود آب‌بندی و پوشش موج ساندویچ پانل‌ها به خوبی انجام شود. این مدل برای بخش بالایی و تاج سقف سوله‌ها یا مکان‌هایی با سقف دو شیب کاربرد دارد.

مزایای نصب فلاشینگ نما ساختمان

مهم‌ترین مزیت فلاشینگ این است که از نمای ساختمان در برابر برف و باران محافظت می‌کند. همچنین فلاشینگ‌ها قابلیت رنگ‌آمیزی دارند که زیبایی ساختمان را دو چندان می‌کند. از دیگر مزایای فلاشینگ نما در ساختمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. پوشش درزها
 2. افزایش مقاومت
 3. مانع از پیچیدن باد در سازه می‌شود چرا که باد ممکن است باعث کنده شدن پوشش اجرا شده سقف شود.
 4. افزایش زیبایی و ایجاد ظاهری زیبا برای طراحی نمی‌ساختمان
 5. یک دیواره آب‌بند غباربند و هوابند مناسب سقف ایجاد می‌کند.

انواع فلاشینگ نما از نظر کاربرد

فلاشینگ‌های نمای ساختمانی انواع مختلفی دارند که از نظر کاربرد هم با یکدیگر متفاوت هستند. در این بخش به انواع فلاشینگ با کاربرد آن‌ها می‌پردازیم.

انواع فلاشینگ نما از نظر کاربرد

 1. فلاشینگ پنجره و در: این مدل فلاشینگ در قسمت لبه‌ها یا قرنیز در و پنجره‌ها کاربرد دارد. البته روی نما هم قابل اجرا است مضاف بر جنبه زیبایی که ایجاد می‌کند باعث استحکام آب‌بندی ساختمان هم می‌شود.
 2. فلاشینگ روی دیوار: اجرای فلاشینگ روی دیوار ساختمان برای پوشش دهی استفاده می‌شود بعد از اجرای ساندویچ پانل یا ورق گالوانیزه برای پوشاندن نقاط اتصال سقف و دیوار یا دو دیوار متصل به هم از فلاشینگ استفاده می‌شود.
 3. فلاشینگ پشت‌بام: فلاشینگ روی دیوار پشت‌بام به منظور جان پناه دور پشت‌بام استفاده می‌شود.
 4. فلاشینگ نما شیروانی: این مدل یک رول فلزی نازک است که در برابر رطوبت و سایر شرایط آب و هوایی مانند سطوح بالای باد مقاوم است. فلاشینگ را می‌توان از مواد مختلفی مانند سقف‌های مسی، آلومینیومی، سرب یا سقف‌های فولادی گالوانیزه ساخت.

انواع فلاشینگ نما از نظر کاربرد

تفاوت فلاشینگ نمای خارجی و داخلی

از نظر اجرایی دو نوع فلاشینگ نما وجود دارد که در اغلب ساختمان‌ها با نمای آجری و سنگی استفاده می‌شوند.

 1. فلاشینگ خارجی (در معرض دید): این نوع که در معرض نور قرار دارد از نفوذ رطوبت به دیواره‌های دور تا دور پشت‌بام، دیوار حیاط و لبه جلویی پنجره‌ها جلوگیری می‌کند.
 2. فلاشینگ داخلی (پنهان از دید): این نوع، آبی که به دیواره نفوذ کرده است را می‌گیرد و آن را از طریق سوراخ‌های ریزی به سمت خارج از دیوار تخلیه می‌کند. علاوه بر این فلاشینگ داخلی در هر مکانی که امکان نفوذ آب وجود دارد مانند برآمدگی بالا پنجره یا درب ورودی معمولاً برای برجسته نشان دادن دور تا دور پنجره‌ها را سنگ کار می‌کنند.

کاربرد انواع فلاشینگ

فلاشینگ نما را می‌توان روی موارد مختلفی اجرا کرد. به طور مثال می‌توان روی پیشانی ساختمان، روی آب چکان برف و باران، دو سطح مجزا و همچنین روی پوشش سقف نورگیر اجرا کرد. از آن همچنین برای پوشش سوله‌ها، انبارها و کارخانه‌های صنعتی استفاده کرد. اجرای پوشش سقف برای محوطه سرباز مانند آلاچیق، استخر، سالن‌های ورزشی، ساختمان‌های ویلایی و گلخانه‌ها.

اجرای پارتیشن داخلی محوطه اداری صنعتی، تجاری، ورزشی و سردخانه‌های صنعتی با استفاده از ساندویچ پنل، اجرای آبرو در ساختمان‌های شیب‌دار، اجرای لمبه‌کاری و ورق‌کاری زیر پوشش سقف از دیگر موارد کاربرد فلاشینگ ساختمانی است.

کاربرد انواع فلاشینگ

کلام آخر

شایان ذکر است که هر کجای ساختمان که فلاشینگ را مشاهده کردید، بدانید این مکان‌ها مستعد نفوذ آب هستند. هرگونه نقص در متریال یا اجرا در این مناطق باید یک خط قرمزی برای اهالی ساختمان باشد و فوراً تمهیدات لازم را برای اصلاح آن به کار ببرند. مهم است که برای محافظت از نمای ساختمان در برابر نفوذ رطوبت راه کار مناسب مانند فلاشینگ نما را انتخاب کنید. همچنین در صورت نیاز، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع روشویی کابینتی و خرید، می توانید از محصولات متنوع الگانته کابین دیدن نمایید.

مطالب مرتبط
امروزه نوع دکوراسیون و هماهنگی بین تمامی اجزا و المان‌های قرار گرفته در دکوراسیون داخلی اهمیت و جایگاه ویژه‌ای یافته است. فردی که تصمیم می‌گیرد دکوراسیون خود را در سبک کلاسیک دیزاین کند حتی خرید روشویی کابینتی خود را با ویژگی‌های دکوراسیون کلاسیک انتخاب و خریداری می‌کند.
دیدگاه‌ها

4 پاسخ

 1. فلاشینگ هم نمای ساختمان رو زیباتر میکند هم در برابر آب و رطوبت محافظت میکنه و هم اینکه قابلیت رنگ امیزی داره که خیلی عالیه

 2. سلام خسته نباشید. انواع فلاشینگ ساختمان که معرفی کردید خیلی کوتاه و مفید بود. ممنون از مطالب کاربردی که منتشر میکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب