پرلاتور شیرآلات

پرلاتور شیرآلات
با امتیاز دادن به این مقاله ما را یاری نمایید.

یکی از اجزای مهم برای کنترل مصرف آب و جلوگیری از هدر رفت آب در مصارف خانگی یا صنعتی، پرلاتور است. این وسیله در قسمت خروجی شیرآلات بهداشتی از جمله شیرآلات نصب شده بر روی روشویی کابینتی زمینی قرار گرفته و مانع از پاشیده شدن آب زیاد می‌گردد. پرلاتور دارای ریشه انگلیسی بوده و از پرل که به معنی مروارید است، در نام‌گذاری آن استفاده شده است. به این معنی که قطرات آب به صورت مروارید از سر شیر خارج می‌شوند.  پرلاتور شیرآلات دارای انواع مختلفی بوده که هرکدام کاربرد مشخصی دارند. بنا به کاربرد هریک از این تجهیزات، ویژگی‌هایی نیز برای آن‌ها در نظر گرفته شده که بتواند هدف مورد نظر را برآورده نماید. در این مقاله به بررسی این پرلاتورها می‌پردازیم.

پرلاتور شیرآلات چه کاربردی دارد؟

پرلاتور که به آن آبفشان نیز گفته می‌شود در مسیر شیرآلات قرار گرفته و فشار خروجی آب را کاهش می‌دهد. با کمک پرلاتور کاهنده مصرف آب  می‌توان از پاشیده شدن و هدر رفتن آب اضافی جلوگیری نموده و به مصرف بهینه این انرژی کمک کرد. یکی از اجزای رپلاتور، توری مشبک است و زمانی که آب وارد این توری می‌شود به صورت رشته‌های باریک از آن خارج می‌شود. هوایی که بین این رشته‌ها قرار می‌گیرد باعث می‌شود تا آب با شدت کمتری خارج شود و در نتیجه به اطراف پاشیده نخواهد شد. از طرفی قرار گرفتن این توری در سر شیر ظرفشویی باعث می‌شود تا فشار آب در تمامی قسمت‌های یکسان بوده و به صورت منظم خارج شود. در نتیجه می‌توان گفت پرلاتور شیر برای کنترل مصرف آب و نیز نامنظم خارج شدن آب از شیرآلات بسیار مفید است.

انواع پرلاتور

این محصولات در انواع و اقسام مختلفی تولید و عرضه می‌شوند و بنا به ویژگی‌هایی که دارند، کاربردهای متنوعی نیز دارند. بنابراین در زمان انتخاب نوع آن باید به کاربرد آن توجه شود تا بتواند کارایی لازم را داشته باشد.  انواع پرلاتورها عبارت‌اند از:

انواع پرلاتور شیرآلات

  •  پرلاتور سکه‌ای

یکی از انواع پرلاتورها، پرلاتور سکه‌ای است. علت نامگذاری این وسیله نیز به روش باز و بسته شدن آن بر می‌گردد. زیرا این پرلاتور با یک سکه یا کلید باز و بسته می‌شود و در مواقع ضرورت می‌توان بدون استفاده از آچار و یا ابزارهای لازم، با کمک این وسایل آن را باز و بسته کرد. شیاری که در قسمت وسط این لوازم  طراحی شده است،  برای راحت شدن کار و رسوب‌گیری راحت این تجهیزات در نظر گرفته شده است.

  • پرلاتور میکادو

این محصولات نیز با توجه به اسمی که برای آن انتخاب شده است، عمل می‌کند. قطعات میکادو به صورت چهارخانه هستند و به همین دلیل به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا آب خروجی به صورت چهارخانه و منحصر به فرد از شیرآلات خارج شود. زیبایی و خاص بودن این پرلاتورها مورد توجه زیادی قرار گرفته است.

  • پرلاتور اسپری کننده

این پرلاتور نیز باعث می‌شود تا آب خارج شده به صورت قطرات زیاد و بسیار وسیع از خروجی شیرآلات خارج شود. تعبیه تعداد زیادی خروجی آب این حالت را ایجاد می‌کند.

  •  پرلاتور هوا دهنده

یکی از انواع پرلاتور کاهنده که با ترکیب آب و هوا باعث می‌شود تا آب با شدت مناسبی از خروجی شیرآلات خارج و تمامی سطح را بپوشاند، پرلاتورهای هوادهنده هستند. این تجهیزات بیشتر مصارف خانگی داشته و در سرشیر منازل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • پرلاتور لمینار

این مدل برای مکان‌هایی که فشار آب کم است، کاربرد دارد. زیرا آب را به صورت مستقیم و بدون ترکیب با هوای اضافی از سرشیر خارج می‌کند. در نتیجه آب به صورت مستقیم و با شدت بیشتری از شیر خارج می‌شود.

  • پرلاتور ضد رسوب

یکی از انواع مدل‌ها که در طراحی آن بجای استفاده از توری مشبکی فلزی، از یک قطعه پلاستیکی و انعطاف‌پذیر استفاده شده است، پرلاتور ضد رسوب است. همان‌طور که از اسم این مدل بر می‌آید، این وسیله مانع از جمع شدن رسوب می‌شود و رسوب ناشی از آب‌لوله‌کشی به راحتی و با کمی فشار دادن، از آن خارج می‌شود. در نتیجه نیازی به باز کردن و خارج کردن رسوبات نبوده و با هر بار باز و بسته شدن شیرآلات، رسوبات خارج می‌شوند.

نحوه تعویض پرلاتور به چه صورت است؟

ممکن است بعد از مدتی متوجه شوید که فشار آب نسبت به روزهای قبل کاهش یافته است. در این صورت قبل از اینکه به فکر تعمیر سرشیر ظرفشویی باشید، بهتر است به نحوه نصب پرلاتور در سرشیر توجه کنید. پرلاتور ظرفشویی بعد از مدتی در اثر رسوب مواد معدنی موجود در آب‌های لوله‌کشی دچار گرفتگی می‌شوند. توری مشبکی که بر روی سرشیر قرار  گرفته است، محل مناسبی برای جمع شدن این رسوبات و در نتیجه باعث کنترل و کم شدن فشار آب خروجی می‌گردد. بهتر است ابتدا این توری را تمیز نمایید و مجدداً از آن استفاده کنید. در بیشتر موارد این مشکل با همین راه حل ساده قابل رفع شدن است. ولی در صورتی که با تمیز کردن همچنان دچار کم شدن فشار آب هستید، نیاز به تعویض آن می‌باشد. در نتیجه باید مراحل زیر را طی کنید:

  • ابتدا بایستی پرلاتور را از محل خود خارج کنید. این کار با کمک آچار فرانسه یا آچار تخت امکان‌پذیر است.
  • برای باز کردن پرلاتور باید آن را در جهت خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید.
  • در مرحله بعد توری مشبک را زیر شیر آب گرفته و رسوبات آن را خارج نمایید. اگر پرلاتور با این روش تمیز شد، بهتر است آن را با کمک همان آچار به سرشیر وصل کنید. برای این کار باید در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید.
  • در غیر این صورت باید از پرلاتور نو استفاده کرده و به همان روش بالا با کمک آچار، آ را به سرشیر وصل کنید. روش تعویض پرلاتور بسیار راحت بوده و نیازی به آموزش و یا تخصص خاصی ندارد.

نحوه تعویض پرلاتور به چه صورت است

کلام آخر

پرلاتورها یکی از لوازم کاربردی است که به سر شیر وصل شده و از خارج شدن آب اضافی از سرشیر جلوگیری می‌نماید. این وسیله کاربرد خانگی و صنعتی دارد و در تمامی فروشگاه‌ها که لوازم مربوط به تجهیزات آشپزخانه، سرویس‌ها بهداشتی از جمله آینه و باکس و … را توزیع می‌نمایند، عرضه می‌شود. روش نصب و تعویض پرلاتور بسیار راحت بوده و می‌توان با کمک یک عدد آچار فرانسه، آن را به راحتی نصب یا در صورت نیاز تعویض کرد. انواع مدل‌های پرلاتور تولید می‌شوند که با توجه به کاربرد و نوع تقسیم آب و نیز سلیقه شخصی، نوع مورد نظر را انتخاب و بر روی سرشیرها نصب نمود. در صورت تمایل می‌توانید این محصول را از فروشگاه اینترنتی الگانته خریداری کنید.

مطالب مرتبط
امروزه نوع دکوراسیون و هماهنگی بین تمامی اجزا و المان‌های قرار گرفته در دکوراسیون داخلی اهمیت و جایگاه ویژه‌ای یافته است. فردی که تصمیم می‌گیرد دکوراسیون خود را در سبک کلاسیک دیزاین کند حتی خرید روشویی کابینتی خود را با ویژگی‌های دکوراسیون کلاسیک انتخاب و خریداری می‌کند.
دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب